ליאת רוטנר – בוגרת החינוך הדתי

כמה מילים על התאמת התכנים של ההרצאה "ילדה סופרת" לערכיו ושפתו של הקהל הדתי, במיוחד קהל הילדים:

ליאת רוטנר היא בוגרת אולפנית בר אילן בנתניה בהצטיינות, ושנת שירות לאומי ב"אגודה" כמתנדבת בבית חולים. את התואר הראשון סיימה בהצטיינות נשיא (המובילה במחלקה) באוניברסיטת בר אילן. התואר: מדעי הרוח רב תחומי, שבו שילבה קורסים ביידיש ויסודות הקבלה, מדרשי אגדה, גמרא ומחשבת ישראל. היא זכתה בפרס רקטור חסר תקדים בשל הישגיה.

ליאת היא בתו של מנצח המקהלות הידוע יענקל'ה רוטנר וגדלה בבית דתי לאומי ספוג בערכים משולבים של יהדות ויצירה.

בהשוואה לספרי נוער רבים אחרים, ספריה של ליאת רוטנר אותם החלה לכתוב בהיותה תלמידת אולפנית נחשבים לצנועים, אפילו תמימים, ללא קללות וביטויי אלימות ומין. אלו הם בין ספרי הנוער האהודים והפופולריים ביותר במגזר הדתי,  גם על המחנכים כמו גם על הקוראים – ונדיר למצוא מוצר בתרבות הנוער אשר נאהב כל כך על ידי השניים יחד. זאת בשל שפתם המתונה ובעיקר נושאיהם שהם רגישים ועמוקים ומתאימים לכלל בני הנוער, דתיים וחילוניים כאחד, בטווח גילאים רחב, כמו: יצירת חברים, הסתגלות למקומות חדשים, יחסים עם הורים, בעיות חברתיות, קבלת האחר, ביטוי עצמי וכולי.

דבר זה הופך את הספרים – אפילו שהם מוגדרים "ספרי נוער" – מתאימים לחלוטין ברוח, בשפה ובנושאים לא רק לנוער אלא גם לילדים מכיתות ג' ומעלה, ואפשר לתת להם לקרוא את הספרים בלי בעיה. וכמו כן גם הם ייהנו מההרצאה התיאטרלית "ילדה סופרת", אשר תכניה ושפתה מתאימים באותה מידה.

המפגש המרתק והחוויתי מועבר גם במסגרת "סל תרבות", גם דרך פמי פרימיום בספריות הציבוריות, וגם באופן פרטי וישיר של הסופרת מול המוסד המזמין.

במפגשי סופר במוסדות חינוך דתיים נדון בספרים:

מעורב ירושלמי. אחד מספרי הנוער הפופולריים ביותר של ליאת רוטנר שהגיע לדרגת ספר הזהב, עוסק למעשה בחבורת בני נוער דתיים לאומיים בשכונה בירושלים עם הווי חברתי טיפוסי של בני עקיבא, ארוחות שבת, התערבבויות חברתיות בחצר בית הכנסת אחרי התפילה, מפגש עם חילונים וחוזרים בתשובה, ועוד.

מאלאדר. סדרת הפנטזיה עטורת הפרסים היא תוצר עבודתה האקדמית של ליאת בתחום הספרות, הקבלה, הגמרא וההיסטוריה. בדומה לספרי פנטזיה מחו"ל שעושים שימוש בדת עתיקה (מיתולוגיה יוונית, נצרות) ובהיסטוריית ארצם (ממלכות, אבירים, כפרים, מכשפות) — נוצר מאלאדר כולו בהסתמך על אלמנטים, סיפורים ואגדות מתוך הפן הפנטסטי של היהדות, כמו טלה ולוויתן ועמודי אש במקום ערפדים ואנשי זאב וצלבים. כמו כן היא עושה שימוש בהיסטוריה הישראלית – מלחמות הטרור – במקום המלחמות הקלאסיות בספרי פנטזיה מחו"ל (אבירים ומלכים). כך מיקם את עצמו מאלאדר בשורת ספרי הפנטזיה הישראליים בין האיכותיים בזמנם, וצויין גם בספרה האקדמי של ד"ר דניאלה גורביץ' "עם הרגליים עמוק בעננים" העוסק בחקר הפנטזיה.

 

להורדה עלון מוסדות חינוך דתיים:

הרצאה דתי

 

להורדה עלון עבור בתי ספר כלליים (ילדים וגם נוער) :

הרצאה3

 

 

 

 

 

 


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s