מפגשי סופרת לילדים ולנוער

(כולל סל תרבות)

הסופרת ליאת רוטנר לוקחת את התלמידים למסע מרתק, מצחיק ומעורר דימיון, אל ילדותה, אל הפעם הראשונה בה החלה לכתוב ספרים, ואל העולם המופלא שבו הבלתי אפשרי יכול לקרות.

התכנים והספרים אושרו בוועדת הרפרטואר של סל תרבות.

בהרצאה תיאטרלית מיוחדת ומלאת התלהבות, מספרת ליאת כיצד החלה לכתוב ספרים עבי-כרס בגיל שמונה, ואיך פנתה ללא ידיעת הוריה להוצאה לאור – ולהפתעת כל המבוגרים הפכה להצעירה בארץ. ליאת תדון בנושאים מתוך ספריה אשר נבחרו למצעד הספרים של משרד החינוך, העוסקים באחדות וקבלת האחר, יחסי הורים-ילדים, בעיות חברתיות, הגשמה עצמית והתבגרות.

עוד נגלה: איך ספר פורש בפניך עולם רגשי וחברתי, ומסוגל לגרום לך להביט דרך עיניה של דמות אחרת? מדוע פיתוח הדימיון הוא כה חשוב, במיוחד בגיל צעיר? מה אנו מרגישים כשאנו קוראים ו"הופכים" לאדם אחר, והאם זה יכול לסייע לנו להבין דברים טוב יותר גם במציאות?

מה עושים אם קשה לנו לקרוא ולהתרכז, והאם "מותר" לדלג או לקרוא רק את הסוף?

על תהליך הכתיבה: איך יוצרים ספר? איך בונים דמויות וממציאים עלילה? איך הכותב מוציא את הרעיונות מהראש והופך אותם למילים?

הדמויות בספריה של ליאת רוטנר מייצגות ילדים ובני נוער אשר מגיעים, כמעט בתחילתו של כל ספר, אל מקום חדש. הן צריכות להסתגל, להכיר ילדים חדשים השונים מהם, להתגבר על דעות קדומות, להתמודד עם עוינות, עם מורים והורים, עם קשיים פנימיים, סביבה לא תמיד מפרגנת. ככה בכל סיפור אנו מתחברים ומזדהים עם הגיבורים ומגלים ביחד איתם את הדרך להתבגרות ולהתחזקות, לנתינת אמון, לרכישת ביטחון עצמי ולהגשמת היצירתיות החבויה בהם.

הספרים מאפשרים לנו להמריא לעולם שבו אנו "יודעים הכל", מה הדמויות חושבות ומרגישות,  מה קורה "מאחורי הקלעים". לדימיון מפותח תפקיד חשוב גם בחיים האמיתיים.

על הספרים

(אושרו בוועדת הרפרטואר של ההיצע האמנותי)

 הספר: תיכון ברנסון 
דרך הרצאה, דיון עם הילדים והקראה מתוך הספר אנו יוצאים למסע. הספר "תיכון ברנסון" מספר על חבורת ילדים בחטיבת ביניים (למרות כותרת הספר, גיבוריו אינם תיכוניסטיים)  המנהלים מלחמת-כוחות לגבי מי ייצג את בית הספר שלהם, "תיכון ברנסון", בתחרות אמנויות הבמה הרשמית הארצית. הספר חושף את סיפורם של שלושה ילדים, אבישג שמסתירה סיפור עצוב על שיימינג חברתי שהיא עברה כילדה שמנה בצעירותה, ליאב שמסתיר את הקשיים שהוא חווה בבית עם משפחתו, ומיכל שמנסה למרוד בחוקי בית הספר. רק שיתוף פעולה בין שלושת הילדים, סובלנות לגבי האחר, והבנה לגבי הדרך השונה שלהם, יצליח לגרום להם לחשוף את אתגריהם ולפתור את הבעיות החברתיות והאישיות שלהם ביחד.

הספר: עד האופק 
נצא למסע דרך הספר "עד האופק", שמספר את סיפורם של חמישה בני נוער ממשפחות בעייתיות, שנשלחים לפנימייה באמצע יער נידח בין ההרים. שיטת הלימוד בפנימייה ייחודית: מהילדים נלקחים כל הטלפונים הניידים והמכשירים הסלולריים, מנתקים אותם מהאינטרנט, והם צריכים ללמוד בחיק הטבע, לטפל בסוסים (עם רכיבה טיפולית) ולצאת ביחד למשימות הישרדות. הניתוק מהסלולר וההכרח להסתכל אחד לשני בעיניים ולשתף פעולה, גורם למהפכים מדהימים, ובני הנוער הופכים מחשדנים, ציניים, סגורים ובלתי מסוגלים לתקשר רגשית — לחברים בלב ובנפש.
.

מי אני?
ליאת רוטנר, מחברת כ20 ספרי נוער עד כה. ארבעה מהם במצעד הספרים של משרד החינוך. מנחת סדנאות כתיבה לילדים ולנוער בשמונה ספריות עירוניות ברחבי הארץ, ומעבירה הרצאות לתלמידים במסגרת משרד התרבות ומשרד החינוך.

תגובות על ההרצאה לתלמידים:

"סיימנו סבב הרצאות ראשון עם טעם של עוד. הסופרת ליאת רוטנר, שבגיל 29 יש מאחוריה כבר 17 ספרים שיצאו לאור והצליחו בגדול, הגיעה להרצות בפני שכבה ט שלנו במסגרת סל תרבות וכבשה אותנו כליל. רוטנר סיפרה על התהליך שעברה וההרצאות היו מרתקות והנוער שלנו אמר שנפלא!
מחכים לה לעוד…"
חטיבת הראשונים, גני תקוה
.
"ליאת המקסימה מצויידת בחוש הומור בריא ומפותח ובשפה עשירה ולכן לא פלא שהיא כבשה את הקהל ברגע, גם את לב המבוגרים שנגשו בסיום ההרצאה .
סופרת מוכשרת, צעירה ונמרצת, שספריה המרתקים והכתובים בטוב טעם ובשכל הם בין הנקראים ביותר בקרב בני נוער. הביקור שלה אצלנו יצר הדים בעיתונות המקומית."
רונית דרזנר
מנהלת הספריה הציבורית בית שמש

.
"לא קל להביא ילדים ובעיקר נוער למפגש ספרותי כזה אך בכל זאת באו בהמוניהם ילדים בטווח גילאים רחב, והיו מרותקים.
אנו ממליצים בחום להזמין אותה למפגשים עם קהל צעיר – יש לה הרבה לתרום להם בנושא חשוב זה"
אורית קרת
הספריה העירונית קרית קריניצי, רמת גן

.

"מה שנפלא בליאת שהיא ממש יודעת איך לרתק ולעורר השראה בקהל שלה, בין אם דרך הספרים ובין אם דרך האישיות"
מימי בנימין, ספרנית תיכון אוולינה בירושלים
.
"הילדים נהנו ואהבו מאוד את הסופרת, שחשפה להם עולמות חדשים ומרתקים. מומלץ בחום רב, ומוזמנים להתקשר אלינו לספריה לקבל חוות דעת מפורטת (09-8304101)."
ספריה עירונית נס ציונה
.
"מופע מרתק, כובש וגם מצחיק וחינוכי"
ענת, תיכון הניסוי ירושלים
.
"התלמידים – והמורות! – היו מרותקים במהלך המפגש כולו, והלמידה היתה משמעותית ומעצימה"
גילי טלמור דוד, מכון 'ברנקו וייס
.
"אף פעם לא ראיתי אותם כל כך מרוכזים, ועוד בגיל הזה… לא האמנתי לדממה הזאת"
יעל מרגולין, אורט טבריה
.
"בסוף ההרצאה הילדות פשוט רצו אליה וחיבקו אותה, זה היה מרגש לראות"
חטיבת דה-שליט, רחובות
ובית ספר תחכמוני, רחובות

.
"היי ליאת שמי רויטל מרקוביצ'י ואני יו"ר וועד ההורים של בית הספר תל"י מתמטי. הבנות שלי ממש ממש נהנו היום בהרצאה. אהבו את הפתיחות שלך ואת המסרים שהעברת.
ממש תודה שהצלחת לסחוף אותן. בטחתי לבנות שלי שנרכוש את הספר בשנייה הראשונה שנהייה בחנות ספרים."
רויטל – בית ספר תל"י
.
"ליאת רוטנר שלום…
אני לא יודעת אם תראי את זה… אבל רק רציתי להודות לך. באת לבית הספר שלי (הניסויי ירושלים, שכבה ט) וממש הושפעתי ממה שאמרת ומאיך שאמרת.
מאוד התלהבתי שבאת ככה ודיברת בגובה העיניים לא כמו ההרצאות שמתנשאות שבדרך כלל אנחנו מקבלים
אני מאוד אוהבת לכתוב ונתת לי המון השראה להמשך
אז בקיצור, אני ממש ממש ממש מודה לך."
תאיר מונסון, כיתה ט' בירושלים

.

"ליאת, רציתי להגיד לך תודה רבה על הספרים שאיתם אני מתבגרת יחדיו. " קיץ אחד ביחד , תנו לגדול בשקט, לנצח בגדול, הרמת מסך מעורב ירושלמי, מבצע מלכה וחיים משלנו. אותם ספרים שפשוט לא יכולתי להפסיק לקרוא, שלמדתי מהם כל כך הרבה לגביי מצבים בחיים, מהגיבורים מפנימיית נאור , לאיתי ואחותו שפוגשים את העולם הדתי, ועד לירדן וקרין. כל ספר פשוט עבר איתי תקופה מסוימת ועזר לי , גם אם הוא לא התקשר למצב שלי באותה התקופה, הוא פשוט עזר לי לעבור אותה..השפה שלך, הרעיונות, הדמיון פשוט מושכים אותי לקרוא עוד ולקרוא ולקרוא… אז היה חשוב לי להעביר לך את זה שתדעי כמה טוב את עושה… תודה ענקית! מחכה לספר הבא…"

יהלי לוי

 18699979_1226261934166010_2457872537826586539_n18595558_1222178754574328_2742344684250569112_o11318671245_10211790750257021_9115036171574498855_n18622405_10211761792693100_3928258103269731302_n18622520_10211792702745832_8173632676849933861_nחטיבת84133

תודה מהתיכון הריאלי.pngתודה מתיכון חמד

 


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s