סדנאות כתיבה בהזמנה אישית

כתיבה חוויתית

לגלות את כוחה של הכתיבה

סדנת כתיבה

אנחנו בעידן שרגילים שכל מה שנכתב מתפרסם מיד: סמס, טוקבק, פוסט, ציוץ. הכל מיידי והטקסט כמעט לא נשאר להתבשל אצלנו. אך אם נתמקד בציפיות החיצוניות ובביקורת העתידית – לא נמצה את יכולתנו וניתקל במחסומים.

כתיבה חוויתית מלמדת אותנו להתמקד בחיבור שבין הכותב, הקורא והדמות בספר. החוויה שאנו יוצרים בסיפור היא חוט הקשר בינינו לבין הקוראים. אם נתמסר אליה רגשית ומנטלית, ונרגיש באמת את הדמות שלנו, מי היא, מה רצונותיה ומה תחושותיה, הסיפור שניצור יהיה חזק ויגיע ללב הקורא.

בסדנה נלמד אבני בניית הסיפור, יצירת גיבור ומערך דמויות שיעוררו הזדהות מתח ועניין, יסודות הז'אנרים, הטעויות שעושים כותבים, ו"טריקים" של סופרים מצליחים לכבוש את לב הקורא.

זיכרו! אם נעורר את הרגשות העמוקים של הקורא בזמן קריאת הסיפור – הוא יזכור אותו, יאהב אותו, ישנא אותו ויחזור לקרוא אותו שוב ושוב.

 

לתיאום סדנה אישית ניתן לפנות ישירות בוואטסאפ 0525110802

 להרשמה לקבוצות

את הספרים הראשונים שלי כתבתי בגיל 8. מי לימד אותי?

אף אחד. הייתי ילדה מאוד רגישה וערה למתרחש סביבי. הרגשתי את הכאב של המורה כשהתלמידים מתחצפים, התפלאתי על האכזריות של אותה ילדה שמתנכלת לילדה אחרת, התרגשתי מזקן בודד שהאכיל יונים. הרגשות והחוויות מעוררים אצלנו את הדימיון. לא צריך לשם כך תואר בספרות או גיל מבוגר. וגם אתם – בכל גיל בוגר דיו, עם או בלי "השכלה", יכולים לכתוב סיפור או ספר שיכבוש את לבבות הקוראים, אם באמת תתמסרו לכתיבה החוויתית.

ליאת1

לסיכום, כתיבה חוויתית נובעת בראש ובראשונה מהחוויה שלכם, הכותבים. האם אתם מרגישים באמת את הדמות שלכם? האם אתם יודעים מה עליכם לכתוב בפרק הבא כדי לאתגר אותה ושהסיפור יהיה מותח וייקרא בנפש עצורה?

כל הספרים שכתבתי שהיו לרבי מכר, היו הספרים שאליהם הכי התחברתי מתוך עצמי. הקוראים מרגישים את זה, והם הולכים אחריכם.

סדנאות כתיבה לילדים

חלק מההורים מביאים אליי את ילדיהם כל הזמן בבקשה שאעזור לו לכתוב ספר כי הוא נורא כישרוני והם רוצים לפרסם אותו. לעיתים קשה לנו לראות את הילד שמולנו, למה הוא מתקשה בשיעור (וזו לא אשמת המורה) או כמה חמודים הרעיונות המוזרים שלו (וכדאי שעורכת מקצועית תתקן אותם כי אחרת הוא לא יוכל להיות סופר מלוטש ומפורסם).21230879_10212806361606670_8685026447425060546_n

כתיבה חוויתית שמה את כל הדגש על הקול הייחודי והכיף האישי של הילד מהיצירה. בלי שנותנים לו חוקים תמוהים מבית הספר, כמו "קודם כל חושבים על שם לסיפור ואחר כך כותבים אותו" או "עדיף לא לכתוב כלל מאשר עם שגיאות כתיב". נותנים לו, חופשי חופשי, להמריא על הנייר, והוא לאט משתחרר ומעיף את רעיונותיו, בורא קוסמים וגמדים ומשוחח עם דמויות ממחשבותיו, מציל עולמות ונוסע בזמן, הופך חלום למציאות ואשליה לעלילה.

הקשר שלי לכתיבה חוויתית – ליאת רוטנר

21272116_10212806364206735_7513837115532261048_nכשהייתי בת 7 וחצי התחלתי לכתוב ספרים. הייתי בסביבה תומכת וחברותיי הביעו עניין רב בכתיבתי, הקשיבו לי בהתלהבות, הציעו רעיונות, עודדו. כיום אני מאמינה שהדבר החשוב ביותר שיוציא מאיתנו את הסופרים החבויים זה בדיוק זה: היחס האישי, ההתלהבות של מי שקורא ומשיב לך, הליווי הצמוד. זה הדבר הראשון שמקבלים בסדנאות הכתיבה שלי. במקביל, כמובן, אני מעבירה את הסודות, העצות ואפילו את התכסיסים השמורים ביותר, שאני כסופרת משתמשת בהם כדי להפוך גם רעיון "יבש", "משעמם" או "טיפשי" לדרמה מרתקת או לסיפור פנטזיה סוחף. נלמד איך לבנות עלילה שלמה ומורכבת על בסיס אותם רעיונות קטנים. איך ליצור גיבור עם עומק, שהקוראים יתאהבו בו. איך לשחק עם הזמנים, עם זוויות מבט, עם גוף ראשון ושלישי, עם הרהורים ודיבורים ותיאורים. נלמד להכניס צבעים ורגשות, מתח ופחד, צחוק והקלה. נלמד להתאהב בסיפור של עצמנו – ומתוך כך, הקוראים ייסחפו בעקבותנו.

אבל בראש ובראשונה – נלמד להיסחף בעצמנו, אל תוך הכיף של הכתיבה.

21270923_10212806362886702_4870685210132329725_n

129
סדנת כתיבה חוויתית לילדים באירוע (חגיגה)
115
סדנת כתיבה חוויתית למבוגרים באירוע (יום כיף)

לתיאום סדנה אישית ניתן לפנות ישירות בוואטסאפ 0525110802

 להרשמה לקבוצות

 

פירוט נושאי הסדנאות

סדנת כתיבה לילדים ונוער

כתיבת ספר / טור – הפיכת רעיון לסיפור, בניסוח הטוב יותר ומציאת סגנון הכתיבה הייחודי לנו, איך לכבוש את לב הקורא ואיך להפוך את רגשותינו למילים מעניינות.

כתיבה לעצמנו – לשבור מחסומי כתיבה, לכתוב בחופשיות מתוך הלב ולבטא את קולנו הפנימי.

איך נעשה את זה?

*  כתיבת ספר:  מהן המשמעות והמטרות שבכתיבה, התאמת סגנונות לאופי של המחבר, מציאת הז'אנר  הספרותי המתאים, בניית דמויות וגיבורים שנוכל לפתח על הצד הטוב יותר, "סודות" ו"נוסחאות" לכתיבת ספר שהקוראים יאהבו, דרכים שבהם ספר יכול להצליח יותר מספר אחר, הפיכת הסיפור האישי לעלילה ספרותית, שימוש בדמויות ובדימיון כדי "לפתור" בעיות או זיכרונות רעים מהחיים האמיתיים שלנו, שימוש בסיפור כדי ליצור מציאות מעניינת או טובה או מיוחדת יותר מהמציאות המוכרת לנו, שינוי דעת קהל, העברת מסרים חשובים לחברה, שימוש בדינמיקה קבוצתית מעניינת בין דמויות, למה חשוב שנכתוב רק על דברים שאנו מכירים, איך מבצעים תחקיר ספרותי, איך בונים גיבור ראשי "חזק", ועוד.

*  בלוג/טור:   איך להביע את עמדתנו באופן שהקורא יזדהה. כיצד "תופסים" את ההתנגדות שלו בזמן הקריאה ו"עונים" עליה מבעוד מועד. איך משתמשים בהומור כדי ליצור פתיחות לעמדתנו. איך להימנע משימוש במילים סובייקטיביות. איך "להישמע צודק". איך ליצור לקורא אשליה שאנחנו בצד שלו. איך ליצור לקורא אשליה שהבעיה שלו היא בעייתנו ולהפך. איך להפוך את נושא הבעיה האישית שלנו לצרת הכלל, ועוד.

*  כתיבה לעצמנו: משחק ושחרור בכתיבה  – איך משתיקים את הביקורת העצמית ונותנים ליד לרוץ על הנייר. מה ההבדל בין "הקול  העורך" ל"קול הכותב". שימוש בזיכרון מול הווה. שימוש בתמונות. כתיבה אינטואיטיבית. כניסה לנעליים של דמות נגדית לנו, כתיבה על פי רגש, על פי חוויה ועל פי צילום, דימיון מודרך,  כתיבה אינטואיטיבית, שבירת מחסומים, שינוי המציאות על ידנו דרך הכתיבה. ועוד.

סדנת כתיבה אישית (אחד על אחד) לנוערתוצאת תמונה עבור ‪TEENAGE WRITING‬‏

איך מתמודדים עם כל הרגשות האלה? למה אימא ואבא לא מבינים אותי? למה יש ילדות בכיתה ש"רעות" אליי? מה חושב לעצמו הילד ה"בריון" שמפחיד את כולם?…

מה לו הייתם צריכים לכתוב בעצמכם את סיפורו של הילד ה"בריון" הזה, או להמציא את יומנה האישי של מלכת הכיתה? מה אם בגיל ההתבגרות תקבלו כלים לבטא בכתיבה, בסיפור, את הדברים הכי מבלבלים או מרגשים או מכאיבים או מוזרים שאתם חושבים ומרגישים? באמצעות הכתיבה והדימיון תוכלו לחבר מחדש מצבים חברתיים, לברוא סיפור משלכם, להחליט בעצמכם מה יקרה לדמויות שסובבות אתכם, לנסות להבין את הראש שלהן, וליצור עולם שלם מופלא חדש – שבו קורים אך ורק הדברים שאתם רוצים שיקרו.

לתיאום סדנה אישית ניתן לפנות ישירות בוואטסאפ 0525110802

 להרשמה לקבוצות

 

קבוצת המבוגרים

בסדנה זו אנו יוצרים את השילוב האולטימטיבי בין כתיבה יוצרת (שמטרתה להעביר מסרים, עלילה, תוכן ורעיונות לקהל הרחב, בניסוח הטוב יותר ובבנייה נכונה של מילים) – לבין כתיבה תרפית (כתיבה לעצמנו, אינטואיטיבית ורגשית, שמיועדת לפרוק מחסומים, להבין את עצמנו ולמצוא דרך לקול הפנימי שלנו להתבטא על הנייר כשלפעמים המחשבות הלוגיות לא מצליחות להגיע אליו).

Mentorship

 סילבוס הסדנה

בהיבט של הכתיבה היוצרת (לקהל) – נלמד כתיבת פרוזה וכתיבת בלוג/טור:
1.     כתיבת פרוזה: מהן המשמעות והמטרות שבכתיבה, התאמת סגנונות לאופי של המחבר, מציאת הז'אנר הספרותי המתאים, בניית דמויות וגיבורים שנוכל לפתח על הצד הטוב יותר, "סודות" ו"נוסחאות" לכתיבת ספר שהקוראים יאהבו, דרכים שבהם ספר יכול להצליח יותר מספר אחר, הפיכת הסיפור האישי לעלילה ספרותית, שימוש בדמויות ובדימיון כדי "לפתור" בעיות או זיכרונות רעים מהחיים האמיתיים שלנו, שימוש בסיפור כדי ליצור מציאות מעניינת או טובה או מיוחדת יותר מהמציאות המוכרת לנו, שינוי דעת קהל, העברת מסרים חשובים לחברה, שימוש בדינמיקה קבוצתית מעניינת בין דמויות, איך ספר יכול להיות מעולה עם עלילה ממש לא מושקעת, למה חשוב שנכתוב רק על דברים שאנו מכירים, איך עושים תחקיר ספרותי, איך בונים דמות עגולה, איך עושים קומיקס, איך כותבים עלילה נכונה לקומיקס ומדוע הסיפור בו חשוב עוד יותר מהציורים, ועוד.
2.     כתיבת בלוג/טור: נלמד איך להביע את עמדתנו באופן שהקורא יזדהה. כיצד "תופסים" את ההתנגדות שלו בזמן הקריאה ו"עונים" עליה מבעוד מועד. איך משתמשים בהומור כדי ליצור פתיחות לעמדתנו. איך להימנע משימוש במילים סובייקטיביות. איך "להישמע צודק". איך ליצור לקורא אשליה שאנחנו בצד שלו. איך ליצור לקורא אשליה שהבעיה שלו היא בעייתנו ולהפך. איך להפוך את נושא הבעיה האישית שלנו לצרת הכלל, ועוד.
בהיבט של הכתיבה האינטואיטיבית (לעצמנו) נלמד מהי כתיבה תרפיה וכתיבת אימון:
1.     כתיבה תרפיה – איך משתיקים את הביקורת העצמית ונותנים ליד לרוץ על הנייר. מה ההבדל בין "הקול העורך" ל"קול הכותב" ומדוע כה חשוב להשקיט את העורך. מתי יכולת ניסוח מופלאה היא לרועץ במקום להשתחררות. איך כותבים "נקי". איך משתמשים בכתיבה כדי להשמיע קול פנימי. איך כותבים תת מודע. שימוש בזיכרון מול הווה. שימוש בתמונות ובכתיבה ללא תכנון. כתיבה לעצמנו הילדים, כתיבה לעצמנו המבוגרים. דיאלוג בין דמויות שהן חלקים מתוכנו. מכתבים לאדם שאיננו מסוגלים לדבר אליו. כתיבה מנקודת מבט מנוגדת לשלנו. כתיבה על פי רגש. על פי חוויה. על פי צילום. ועוד, ועוד.
2.     כתיבת אימון – כתיבה חשובה והכרחית לאימון ולפיתוח היכולת לבטל את "הקול העורך". דימיון מודרך, כתיבה אינטואיטיבית (לכתוב בלי הפסקה). כתיבה לפי אסוציאציות, לפי מילים, לפי רעיונות. כתיבת סיפור בחלקים שנבחרו ע"י אנשים אחרים. סיפור בהמשכים בהשתתפות מספר כותבים. סיפור בכתב על פי הצגה. עיבוד סרט לפרוזה ולהפך. כתיבת כתבה על נושא דימיוני. ראיון עם יצור או אדם שנוא. שינוי המציאות על ידנו דרך הכתיבה. ועוד.

 

המטרה בסדנה: ליבוי ההשראה, המוטיבציה לכתיבה, הכלים לניסוח טקסטים מעניינים מקוריים ומרתקים, פתיחת מחסומים ויכולת לבטא קולות רבים על הנייר.

17308739_10211233762532676_4049097604000464232_n

סדנת כתיבה לילדים

נתמקד על חלק הכתיבה היוצרת. מהן המשמעות והמטרות שבכתיבה, התאמת סגנונות לאופי של המחבר, מציאת הז'אנר הספרותי המתאים, בניית דמויות וגיבורים שנוכל לפתח על הצד הטוב יותר, "סודות" ו"נוסחאות" לכתיבת ספר שהקוראים יאהבו, דרכים שבהם ספר יכול להצליח יותר מספר אחר, הפיכת הסיפור האישי לעלילה ספרותית, שימוש בדמויות ובדימיון כדי "לפתור" בעיות או זיכרונות רעים מהחיים האמיתיים שלנו, שימוש בסיפור כדי ליצור מציאות מעניינת או טובה או מיוחדת יותר מהמציאות המוכרת לנו, שינוי דעת קהל, העברת מסרים חשובים לחברה, שימוש בדינמיקה קבוצתית מעניינת בין דמויות, איך ספר יכול להיות מעולה עם עלילה ממש לא מושקעת, למה חשוב שנכתוב רק על דברים שאנו מכירים, איך עושים תחקיר ספרותי, איך בונים דמות עגולה, איך עושים קומיקס, איך כותבים עלילה נכונה לקומיקס ומדוע הסיפור בו חשוב עוד יותר מהציורים, ועוד.

בין התרגילים הנלמדים בסדנה:

פנטזיה – מה הם מקורות סוגי הפנטזיה השונים, התאמת סגנון הפנטזיה לסיפור שלנו

דמויות פנטזיה הרקע המיתולוגי וההיסטוריה לדמויות השונות, מה תפקידן והשימוש בכל אחת מהן בנפרד

סגנונות כתיבה – סיפור, מחשבה, דעה, גוף שלישי ("הוא") וגוף ראשון ("אני")

דימיון מודרך, פיתוח ומציאת רעיונות מתוכנו

כתיבה לפי רגשות וזיכרונות

בניית סיפור מורכב – בחירת דמות, בחירת אויב, בחירת מסע

קומיקס – לימוד ציור דמויות בסיסיות, טיפים והדרכה לגבי מבנה קומיקס, יצירת סיפור קומיקס ואימון באיור

סיפור בהמשכים – כתיבה בפרקים ופיתוח איטי של עלילה מסובכת

כתיבה אינטואיטיבית – כתיבה נקייה ממחסומים, ללמוד "לרוץ על הנייר"

תרגילי כתיבה ודרמה משולבים – יצירת סיפור מתוך הצגה, אילתור עלילה

סיפור מהיר – אימון ביצירת סיפור בזמן קצר ובקבוצה

סיפור לפי תמונה – יצירת סיפור לפי איורי ספרים מוכרים, ומציאת הקשר ביניהם עבור יצירה חדשה

סיפור לפי מילים – חיבור בין משמעויות

סיפור מנקודת מבט שונה – להיכנס לנעליים של דמות בעייתית, של דמות זרה, של דמות "רעה"

סיפור לפי דינמיקה בין דמויות – הכנסת חבר/אויב לסיפור, יצירת קשר בין דמויות שוליות

כוחות על טבעיים, קסמים וחלומות כמוסים שלנו  

נושאים עמוקים – כמו סודות, אהבה, חושך, פחדים, משאלות, חברי נפש ופרידה, והיכולת לייצר מהאסוציאציות שלהם סיפור או שיר הייחודי רק לנו

ועוד, ועוד תרגילים ומשחקי כתיבה שונים שסייעו בפיתוח היכולת להשתמש במאגר הרעיונות והדמיונות האישי של כל ילד כדי ליצור את הסיפור שלו.

בסוף הסדנה ליאת רוטנר מוציאה ספר משותף פרי עטם של ילדי הסדנה, ועותקי הספר מחולקים בין הילדים ונשארים איתם למזכרת.

 

 


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s